A spenót hatásai, hatóanyagai

A spenótot valaki szereti, valaki utálja. Gyerekkorunkban a szüleink mindig mondták, hogy együnk sok spenótot, hogy erősek legyünk. A spenót amellett, hogy egészséges, még ecdysteron nevű anyagának köszönhetően izomzatod fejlődésében is nagy segítségedre lehet, sőt segít „eltüntetni” a hasadon lévő vízfelesleget magas káliumtartalma miatt.

A spenót története

Spenót
Spenót

A spenótot elsőként az ókori Perzsiában termesztettek. Európába olyan 700 éve került, és az 1600-as években vált igazán közkedvelté. Virágkorát az 1930-as években élte, ami főként a gyerekek által oly kedvelt Popeye rajzfigurának köszönhető. Hatására a 30-as években megnőtt az Egyesült Államokban a spenót iránti kereslet.Gyerekek ezrei ettek spenótot, hogy olyan erősek legyenek, mint Popey.

 

A spenót hatóanyagai

A spenót vagy paraj kiemelkedően gazdag élelmi rostokban, antioxidánsokban, flavonoidokban (apigenin), karotinoidokban, klorofillban valamint vitaminokban és ásványi anyagokban.

A vitaminok közül az A-, K-, és a C-vitamin fordul elő benne nagy mennyiségben. Ásványi anyagok közül különösen gazdag vasban, magnéziumban, káliumban, kalciumban, folsavbanugyanakkor foszforból az átlagosnál kevesebbet tartalmaz. Folsavtartalmának köszönhetően terhes nőknek is ajánlott a fogyasztása.

Összetevőit tekintve számos jótékony hatással rendelkezik. Vérnyomásszabályzó, mérsékli a magas vérnyomást és csökkenti az  alacsony vérnyomás okozta fáradságérzetet, véd a szív- és keringési rendellenességekkel szemben. Fontos azonban tudnod, hogy bár sok vas található spenótban, ennek javát szervezetünk nem képes felszívni. A növény oxálsavtartalma gátolhatja a vas, illetve benne lévő más ásványi anyagok felszívódását, így a közhiedelemmel ellentétben a paraj nem különösebben jó vasforrás. Alacsony energiatartalmának köszönhetően egy fogyókúrás étrendben bátran fogyaszthatod.

Egyes kutatások szerint (antioxidáns hatásának köszönhetően) a spenót a rákbetegségek ellen leghatékonyabban védő zöldségfélék közé tartozik.Ugyanakkor azt állítják, hogy hiperaktivitás kezelésére is alkalmas.Vizsgálatok szerint a paraj magas szervessó-tartalmának köszönhetjük azt, hogy a gyerekek hiperaktivitása csökken, ha spenótlevet itatunk velük.A sótartalom hat a vércukor tartalomra, aminek következtében a gyerek megnyugszik, személyiségi elváltozása megszűnik, könnyebben szocializálódik, kezelhetőbb lesz, és fogékonyabb a tanulásra.

A levelek elkészítési módja rendkívül változatos. Bár hazánkban többnyire főzelékként ismert,fogyasztható nyersen salátaként, párolva köretként, főzelék formájában, levesként és megfőzve különféle fogásokban.


spenót
Spenót

 A spenót hatása az izmokra

A spenótban található ecdysteron egy természetes hatóanyag, ami bizonyos fehérjeporokban (Peak) is megtalálható.

Az ecdysteron serkenti a fehérje-anyagcserét és a megsokszorozza a fehérjék beépülését.
Rengeteg tudományos eredmény igazolta, hogy az ecdysteroidok serkentik a fehérje szintézisét éstöbbszörösére emelik a fehérjék beépülést az izomzatba. Az ecdysteron kiegészítő alkalmazásával jelentősebb izomtömeg, erő- és teljesítménynövekedést érhetünk el.

Az ecdysteron használatával így erőteljes anabolikus (felépítő) folyamatok indulnak meg, a hatóanyag pedig a kutatók szerint biztonságos alternatívát jelenthet az anabolikus doppingszerek helyett.

A fehérje anyagcsere fokozásán túl az ecdysteron a szénhidrát- és zsír-anyagcserére is pozitív hatással van – így a testsúlyszabályozásban, illetve a vércukorszint szabályozásában is szerepet játszhat.

A hatóanyagot univerzális egészségvédőnek is tekintik, mivel készültek beszámolók a vesékre-, szívre-, tüdőkre, és a teljes szív-és érrendszerre gyakorolt pozitív hatásairól is.

Az anabolikus hatásai miatt pedig a sebek, esetleg csonttörések és zúzódások gyorsabb gyógyulását segíti.Érdekségképpen megemlítendő, hogy a fiatalító, regeneráló hatására már a kozmetikai ipar is felfigyelt rá, és olyan világmárkák, mint a Christian Dior is alkalmazza testápoló krémjeiben.

Fogyaszd tehát a spenótot főzelékként, salátában, minél többféle variációban.

Spenót
Spenót

Ezek a cikkek, receptek is érdekelhetnek:



“A spenót hatásai, hatóanyagai” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Üdvözöllek!

    Kérdezném hogy a fagyasztott spenótnak is olyan jótékony hatásai vannak ?
    Köszi előre is.

    Válasz
    • Igen, de azért figyelni kell, hogy mi van benne, érdemes megnézni az összetevőket a csomagoláson. Ha tudsz friss spenótot vásárolni az természetesen mindig jobb, de télen megfelelő a fagyasztott is.

      Válasz

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com