FOLYADÉKBEVITEL SZEREPE

Iszol te rendesen? A folyadékbevitel szerepe

Tudtad, hogy a tested víztartalma a testtömeged 50-70%-a. A különböző szöveteid eltérő arányban tartalmaznak vizet. A megfelelő vízbevitel ugyan nem fokozza a sportteljesítményed, de bármilyen rendellenesség a vízháztartásodban komoly és gyors teljesítmény-romlást idézhet elő. Járjuk  körül egy kicsit a témát.

 A víz kémia szerepe

folyadékbevitel

A víz alapvetően oldószerként funkcionál a szervezetben. Oldatban tartja azokat a kémiai anyagokat, melyek részt vesznek sejtjeid anyagcseréjében. Oldott állapotban szívódnak fel a tápanyagok a belekből, oldott állapotban szállítja a véráram az izmokhoz és az izomsejtekhez is oldott állapotban dolgozzák fel őket. Izomzatod nagy része is (izomrostok, rostokat alkotó fehérje-molekulák) kvázi oldott állapotban található meg a sejteken belül. Ez azt jelenti, hogy felületük szintén vízburokkal van körülvéve, csak éppen nem mozognak szabadon a víztérben. A sejten belüli általános hidratáltság nagyon fontos, mert a kémiai reakciókban részvevő anyagok a sejtfolyadékban úszva jutnak el a reakciókat katalizáló enzimekhez. Ha rendszeresen sportolsz, fizikailag aktív életet élsz, akkor a szervezetedben, sejtjeidben a biokémiai reakciók nagyobb intenzitással zajlanak. A kémiai reakciók csakis oldott állapotban mehetnek végbe, így a folyadékigényed, szervezeted folyadék-tartalma magasabb, mint annak, aki nem sportol semmit.

A fizikai szerep

Hallottál már az ozmózis jelenségéről? A töményebb oldat folyadékot szív magába a hígabb oldatból, ha a két oldat között a víz valamilyen módon közlekedni tud. Ez azt jelenti, hogy a víz a hígabb helyről a töményebb felé vándorol. Ha a véred lévő folyadék töménysége kisebb, mint a sejtekben lévő folyadéké, akkor a folyadék a sejtekbe áramlik, ezáltal a sejtek hidratáltak lesznek. Ezt már tapasztalhatod edzés alatt, ivás után. Ha a véred koncentráltabb, besűrűsödik, akkor a sejtek nem tudnak megfelelő mennyiségű folyadékot felvenni, sőt maguk kényszerülnek folyadékátadásra. Ekkor a sejt mérete csökken, működése gyengül. A vízre jellemző még a nagy hőkapacitás, a magas fajhő és a jó hővezetés. És hogy sportolóként ez miért fontos ezt tudnod?  Az izommunka során termelt hőmennyiséget valahogy el kell távolítani a szervezetből. Mivel a víz hőkapacitása nagy, ha hűvös vízet fogyasztasz, az képes a sejtjeidtől hőt elvonni. A nagy fajhő miatt a párolgás révén sok hőt képes elvonni, így a nyári melegben is képes vagy izzadás által hőtől megszabadulni.

folyadékbevitel

A folyadékpótlás szabályai

  • Pihenőnapokon minimum 2 liter folyadékot fogyassz. Ezt 10 ̊C fokonként 1 literrel növeld. Tehát a mostani 30 fokokban legalább 3 liter folyadékot igyál meg, ha meg esetleg 40 fokra felkúszik a hőmérő higanyszála, akkor pedig 4 liter folyadékot kell elfogyasztanod. Ez elsőre soknak tűnhet, de hidd nem el az.

  • A nagy melegben végzett edzések során óránként 30-60 g szénhidrátot tartalmazó oldatot fogyassz, max 8%-is hígításban, vagyis 30 g szénhidrátot 3,5-4 liter vízben oldj fel.

  • Egy nagymértékű folyadékveszteségre úgy is felkészülhetsz, ha a megelőző napon nagy mennyiségű, izotóniás italt iszol, több kisebb dózisban és edzés előtt egy órával még 500 ml-t iszol.

  • Végül arra figyelj, hogy a nagymértékű folyadék veszteséget ne egy dózisban akard pótolni!

 

 

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com